Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Poniedziałek
30 września 2024
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia
Do końca roku zostało
93 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1254
mod_vvisit_counterWczoraj3445
mod_vvisit_counterW tygodniu1254
mod_vvisit_counterW miesiącu102209
mod_vvisit_counterOgółem8705776

Twoje IP: 3.21.158.190
MOZILLA 5.0,

Do wakacji

Miłej nauki :)

izbicko_28 kwietnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Franciszka Myśliwca w Izbicku odbył się  XXIII Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Wzięły w nim udział 22 szkoły podstawowe, 15 gimnazjów, 2 szkoły ponadgimnazjalne i 18 przedszkoli. W tej edycji konkursu uczniowie szkół podstawowych przygotowali scenki rodzajowe, a gimnazjaliści wygłaszali monologi. Patronat honorowy nad konkursem objął Urząd Marszałkowski w Opolu, Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich oraz Wójt Gminy Izbicko. Patronat medialny: NTO, Radio Opole, „Strzelec Opolski”, „Gość Niedzielny”, Radio DOXA. W komisji konkursu zasiadały osoby profesjonalnie  związane z kulturą i gwarą Śląska, m.in.: dr hab. Dorota Świtała – Trybek, dr hab. Lidia Przymuszała, ksiądz Manfred Słaboń, Lesław Janicki i inni.

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pokrzywnicy reprezentowała grupa siedmiorga uczniówz klasy V i VI oraz trzy przedstawicielki przedszkolaków, które zdobyły trzecie miejsce w konkursie.

Nasi uczniowie zaprezentowali scenkę „Chrzciny”, w której wykorzystano wiele oryginalnych rekwizytów sprzed kilkudziesięciu lat. Chociaż nie zdobyliśmy żadnej nagrody, te dawne sprzęty wzbudziły zainteresowanie starszych widzów i dziennikarzy. Ramona Kawala udzieliła wywiadu, którego powodem był prowadzony przez nią wózek dziecięcy z lat osiemdziesiątych. Opowiadała pani dziennikarce skąd wzięła eksponaty do występów. Przede wszystkim schowane są w starych domach, w których mieszkały babcie i prababcie. Nadchodzi czas, gdy budynki trzeba wyburzyć lub sprzedać i wtedy znajduje się takie „skarby”, jak pralka „Frania”, kocher, becik.

W „Kurierze Opolskim” z dnia 8 kwietnia można obejrzeć kilka ujęć z występu naszej grupy, a szczególnie postać Ramony, która wygłasza kwestię do swego  „męża”, czyli Rafała: „Dej se pozór, bo nudelkula mom naszykowanoł!”.

W podsumowaniu występów członkowie komisji zwrócili uwagę na to, że aby dzieci swobodnie posługiwały się gwarą, należy przede wszystkim w domach kultywować mowę przodków. Zaproponowali również, aby uwspółcześnić tematykę scenek, co ma pokazać, że gwara się rozwija, a Ślązacy czynnie biorą udział w życiu publicznym.